Treść strony

Aktualności

Stronicowanie

  • 4 CZERWCA 2021 R. - URZĄD MIEJSKI W MAKOWIE MAZOWIECKIM ZAMKNIĘTY

    4 CZERWCA 2021 R. - URZĄD MIEJSKI W MAKOWIE MAZOWIECKIM ZAMKNIĘTY

    2021.05.31

    Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 335/2021 Burmistrza Miasta Maków Mazowiecki z dnia 19 kwietnia 2021 r., dzień 4 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Miejskiego w Makowie Mazowieckim z tytułu święta przypadającego w sobotę tj. 1 maja 2021 r.

  • INFORMACJA O PRACY MPUK W MAKOWIE MAZOWIECKIM

    INFORMACJA O PRACY MPUK W MAKOWIE MAZOWIECKIM

    2021.05.31

    I N F O R M A C J A

     

    Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Makowie Mazowieckim informuje, że 4 czerwca 2021 r. (piątek) biuro Spółki będzie nieczynne (dzień wolny przysługujący za 1 maja 2021 r).

    Wszelkie awarie i usterki w funkcjonowaniu sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej prosimy zgłaszać telefonicznie pod nr 297171561 zaś pozostałe sprawy będą załatwiane na bieżąco od poniedziałku (7 czerwca br.) w godzinach pracy biura tj. 7.00 – 15.00.

     

    Maków Mazowiecki, czerwiec 2021 r.

    Z poważaniem

    Grzegorz Napiórkowski

    Prezes Zarządu MPUK Sp. z o.o.

  • Z OKAZJI DNIA MATKI...

    Z OKAZJI DNIA MATKI...

    2021.05.26
  • KOLEJNE PRZYPADKI WŚCIEKLIZNY U LISÓW W WOJEWÓZTWIE MAZOWIECKIM

    KOLEJNE PRZYPADKI WŚCIEKLIZNY U LISÓW W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM

    2021.05.21

    13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono w powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

  • DZWONI RACHMISTRZ? SPRAWDŹ JEGO TOŻSAMOŚĆ I SIĘ SPISZ!

    DZWONI RACHMISTRZ? SPRAWDŹ JEGO TOŻSAMOŚĆ I SIĘ SPISZ!

    2021.05.17

    Osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), powinny spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jego tożsamość będzie można sprawdzić na kilka sposobów.

    W kwietniu, pierwszym miesiącu NSP 2021, funkcjonowały tylko dwie metody spisowe: samospis internetowy oraz spis przez telefon za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99. Od 13 maja akcję spisową wzmocnią rachmistrzowie telefoniczni – będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego.

    Ze względu na sytuację epidemiczną wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy.

    Od czego rozpocznie się rozmowa?

    Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88. Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.

    Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego.

    Jak sprawdzić, czy to prawdziwy rachmistrz?

    W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości. Można to zrobić:

    - na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/,

    - poprzez infolinię spisową 22 279 99 99.

    Dodatkowo każdy z nas może zapytać rachmistrza o jedną z pięciu ostatnich cyfr swojego numeru PESEL. Rachmistrz zna nasz nr PESEL i powinien wskazać prawidłową odpowiedź, wtedy można uznać go za prawidłowo uwierzytelnionego.

    Co zrobić, gdy dzwonił oszust?

    Jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem, należy powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).

  • WAKACJE Z WOT (WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ)

    WAKACJE Z WOT (WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ)

    2021.05.07
  • DARMOWA APLIKACJA NA TELEFON DOTYCZĄCA ODPADÓW

    DARMOWA APLIKACJA NA TELEFON DOTYCZĄCA ODPADÓW

    2021.05.06

    Zapraszamy do testowania aplikacji na telefon: KIEDY ŚMIECI. Mieszkańcy Makowa Mazowieckiego będą mieć możliwość bezpłatnego korzystania z aplikacji, która będzie przypominać o terminach odbioru odpadów komunalnych.

  • RACHMISTRZOWIE SPISOWI ROZPOCZNĄ PRACĘ W MAJU

    RACHMISTRZOWIE SPISOWI ROZPOCZNĄ PRACĘ W MAJU

    2021.05.05

    Najważniejsze metody Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to samospis internetowy i spis przez telefon. Spisywaniem mieszkańców Polski będą się też zajmować rachmistrzowie. Ze względu na sytuację epidemiczną rozpoczną pracę na początku maja i będą się kontaktować WYŁĄCZNIE przez telefon.

    Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez samospis internetowy w domu lub urzędzie gminy. Osoby, które preferują rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99.

    Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się z własnej inicjatywy i skorzystać z żadnej z tych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów. Ich praca rozpocznie się na początku maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu. Na terenie województwa mazowieckiego przewidziano wsparcie 2,5 tys. rachmistrzów spisowych.

    Jak zweryfikować rachmistrza?

    Rachmistrz telefoniczny rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis.

    Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie.

    Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu rachmistrz będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.

    Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).

    Rachmistrz nie przyjdzie w maju i czerwcu

    Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin na Mazowszu oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.

    Nie daj się oszukać! Pamiętaj!

    Jeśli spisałeś się już przez Internet - wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym - lub poprzez Infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), Rachmistrz do Ciebie NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniłeś już swój obowiązek spisowy.

    Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, rozłącz się i zgłoś ten fakt na Infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy/miasta lub na policję.

    Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie powiadom o tej sytuacji urząd gminy/miasta lub zgłosić ten fakt na policję.

  • PRZED NAMI ŚWIĘTA MAJOWE

    PRZED NAMI ŚWIĘTA MAJOWE

    2021.04.30
    1 Maja – Święto Pracy
    Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.
    Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
     
    2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
    Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004.
    Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
    Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
     
    Flaga Mazowsza
    Teraz mieszkańcy regionu, samorządy gminne i powiatowe oraz inne instytucje czy organizacje z terenu Mazowsza mogą swobodnie korzystać z wizerunku mazowieckiej flagi.
    FLAGA MAZOWSZA MOŻE ZAGOŚCIĆ JUŻ W KAŻDYM DOMU NASZEGO REGIONU
    Flaga Mazowsza może być wykorzystywana już nie tylko na uroczystościach patriotycznych czy budynkach urzędowych. Teraz jej wizerunek mogą wykorzystywać wszyscy mieszkańcy regionu. Może ona zagościć przed domem, w miejscu pracy i nauki czy zostać użyta w celach promocyjnych. Radni województwa podczas ostatniej sesji sejmiku podjęli decyzję dotyczącą wykorzystywania regionalnej flagi.
    Estetyka flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.
    Podkreślanie tego przywiązania jest dziś szczególnie ważne. Żyjemy w czasach, gdy silna wspólnota jest bardzo potrzebna, co uświadomił nam trudny czas walki z pandemią. Na znak naszej jedności i solidarności wywieśmy na naszych domach, w naszych szkołach, na budynkach urzędów flagę województwa mazowieckiego.
     
    Święto Narodowe Trzeciego Maja –
    3-go Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
    Pomimo że dokument ten został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.
  • NOWE NASADZENIA W MIEŚCIE

    NOWE NASADZENIA W MIEŚCIE

    2021.04.29

    Lipy, klony, kasztany i głóg zostały wsadzone w części południowej Rynku w miejsce wyciętych starych i chorych drzew.

Stronicowanie

Kontakt

Dane teleadresowe

ul.: Moniuszki 6,
06-200 Maków Mazowiecki
(29) 717-10-02
www.makowmazowiecki.pl
urzad@makowmazowiecki.pl
adres e-PUAP: /UMMakowMazowiecki/SkrytkaESP
adres do e-doręczeń: PL-69554-80910-ETVRV-18

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa, czwartek 7:30 - 15:30
wtorek 7:30 - 16:30 piątek 7:30 - 14:30