Aktualności 2020
Stronicowanie
40. ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH
2020.09.01W 2020 roku obchodzimy 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.
- Solidarność to nie trend w modzie. Solidarność to przywiązanie do wartości i mówienie o nich codziennie - mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" podczas niedzielnych obchodów 40.rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.
„Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.
Ten ogólnopolski związek zawodowy powstał dla obrony praw pracowniczych i był jednym z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi.
Dzisiaj pamiętamy o tych wszystkich dzielnych ludziach na czele z Lechem Wałęsą, którzy podjęli walkę o godne życie, o prawo do wyrażania swoich poglądów o wolność, na zważając na represje i osobiste koszty jakie przyszło im w swoim życiu zapłacić.WYJAŚNIENIA W CZASIE PANDEMII
2020.08.27W związku z licznymi pytaniami skierowanymi do Urzędu Miejskiego wyjaśniam, że ograniczenie dostępu do Urzędu jest spowodowane profilaktyką i chęcią zmniejszenia prawdopodobieństwa możliwości przeniesienia wirusa do biur. Nie ma ono nic wspólnego ze stanem zdrowia urzędników miejskich ani członków Rady Miasta.
DZIAŁALNOŚĆ KLUBU SENIORA W MAKOWIE MAZOWIECKIM
2020.08.24Po kilku miesięcznej przerwie Klub Seniora działa coraz to prężniej. Uczestnicy Klubu Seniora ćwiczą pod okiem fizjoterapeutki, tworzą niesamowite rękodzieło przy pomocy lokalnych artystów oraz dostają zalecenia od dietetyczki.
CHCESZ ZAPYTAĆ O SPIS ROLNY? ZADZWOŃ!
2020.08.21Od 17 sierpnia pod numerem 22 279 99 99 będzie działać specjalna infolinia Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
W sierpniu uruchomiony zostanie nowy kanał infolinii statystycznej (nr 1) poświęcony informacjom o Powszechnym Spisie Rolnym 2020. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości komunikacji wszystkich mieszkańców zainteresowanych informacjami o terminach, metodach spisowych i zakresie pytań formularza spisowego.
We wrześniu infolinia umożliwi również przeprowadzenie spisu przez telefon. Użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy z ważnych powodów nie skorzystają z obowiązkowego samospisu internetowego, będą mogli spisać się podczas rozmowy z rachmistrzem telefonicznym.
Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.plPOWSZECHNY SPIS ROLNY 2020 – JAKIE BĘDĄ PYTANIA?
2020.08.19Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem pozwalającym dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo, a zebrane dane posłużą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych. Dlatego udział w spisie oraz udzielenie dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi jest w najlepszym interesie samych rolników.
Formularz spisowy Powszechnego Spisu Rolnego jest podzielony na 11 działów. Należy pamiętać, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć danego gospodarstwa rolnego.
Spis rolny zostanie przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r, ale pytania spisowe będą dotyczyć stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie. Warto poświęcić chwilę na przypomnienie sobie i przygotowanie niezbędnych informacji przed rozpoczęciem spisu.
Zakres tematyczny formularza spisowego (działy):
– użytkowanie gruntów;
– powierzchnia zasiewów;
– zwierzęta gospodarskie;
– nawożenie;
– ochrona roślin;
– budynki gospodarskie;
– ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze;
– działalność gospodarcza;
– struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego;
– aktywność ekonomiczna;
– chów i hodowla ryb.Szczegółowy opis poszczególnych działów: https://spisrolny.gov.pl/warto-wiedziec#sppb-addon-wrapper-1595423106376
WAŻNE! W spisie nie będzie pytań o majątek rolników ani o wysokość dochodów. W przypadku dochodów wymagane będzie tylko podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.
Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.plKomunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj”
2020.08.19Kampania społeczna „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj." jest kontynuacją kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog" oraz „Zaproś kominiarza". Celem naszej kampanii społecznej jest, aby z roku na rok z powodzeniem zwiększała się liczba domów z zadbanymi i oczyszczonymi kominami bez zagrożeń, jakie wynikają z zapominania, dlaczego przewody kominowe zgodnie ze swoim przeznaczeniem powinny spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w przepisach techniczno-budowlanych przywołanych w każdej kolejnej Ustawie Prawo Budowlane oraz w przedmiotowych normach budowlanych dotyczących przewodów kominowych i wentylacji.
DZIĘKUJEMY ZA ODDANIE CZCI „BOHATEROM POLEGŁYM W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ”
2020.08.17Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego miały wyjątkowe znaczenie. Minęło równo 100 lat od zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku zwyczajowo nazywaną Cudem nad Wisłą. U progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Radziecką. Zwycięstwo Polski w tej bitwie pozwoliło zachować niepodległość dopiero co odradzającej się Rzeczypospolitej, a do tego przekreśliło radzieckie zamiary ofensywy na Europę Zachodnią.
Pomimo sytuacji epidemicznej w naszym kraju, Miasto dołożyło wszelkich starań, aby zorganizować uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat. Dziękujemy wszystkim przedstawicielom makowskich instytucji, którzy z zachowaniem obowiązujących obostrzeń oddali hołd poległym i złożyli wieńce pod pomnikiem „Bohaterom poległym w walce o niepodległość”. Po uroczystości w kościele p.w. Bożego Ciała w Makowie Mazowieckim odbyła się zgodnie z tradycją Msza Św. w intencji Ojczyzny.MAKÓW POWOLI WRACA DO ORGANIZACJI NIEWIELKICH WYDARZEŃ DLA MIESZKAŃCÓW
2020.08.17Po dłuuugiej "Covidowej" przerwie w naszym Makowie przy zachowaniu nadal obowiązujących obostrzeń wracamy powoli do organizacji niewielkich wydarzeń i imprez plenerowych.
W piątek w ubiegłym tygodniu w Parku Sapera odbył się Dzień Baniek Mydlanych oraz Święto kolorów Holiki - co cieszyło się sporym zadowoleniem dzieci i młodzieży. Natomiast wieczorem Ci nieco starsi mogli ponownie po niespełna rocznej przerwie ułożyć się wygodnie na leżakach na makowskim Rynku by "pod chmurką" wspólnie obejrzeć pierwszy w tym roku film.
Przypominamy, że kolejne kino plenerowe odbędzie się w tym tygodniu w sobotę o godz. 20:30, gdzie zostanie wyemitowany wspaniały, wzruszający film pt. Ukryte piękno z Willem Smith'em w roli głównej, na który serdecznie zapraszamy.ZAPRASZAMY NA ŚWIĘTO KOLORÓW HOLIKI - 14 SIERPNIA PARK SAPERA
2020.08.11