Aktualności 2021
Stronicowanie
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM 2021?
2021.03.30Spis jest naprawdę łatwy! Wystarczy wejść na stronę internetową Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) oraz skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Zrób to jak najszybciej!
Z obowiązku spisowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) możemy się wywiązać już od 1 kwietnia. Wtedy zacznie działać aplikacja spisowa NSP 2021 – podstawowa i OBOWIĄZKOWA metoda spisu. Nie warto z tym zwlekać!
Do aplikacji zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.
Nie masz komputera? Pomogą urzędnicy
Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Gminy lub Miasta i zgłosić chęć udziału w NSP 2021. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci internetowej. W razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik Urzędu.
Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej sprawdzić telefonicznie dostępność punktu spisowego i umówić się w Urzędzie na konkretną godzinę.
Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.
Rachmistrz ostatnią deską ratunku
Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w Urzędzie Gminy/Miasta – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. WAŻNE – gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie.
Więcej informacji: https://spis.gov.pl/
GDZIE I W JAKI SPOSÓB SKŁADAĆ WNIOSKI O 500+ ?
2021.03.29Ze względu na panującą epidemię wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy 2021/2022 prosimy włożyć do skrzynki znajdującej się przed wejściem do Urzędu Miasta. Wniosek wypełniamy WIELKIMI LITERAMI, na końcu umieszczając datę
oraz czytelny podpis. Wypełniony wniosek należy umieścić w kopercie podpisanej „500+” i włożyć do skrzynki. W razie pytań proszę o kontakt pod numer tel. 29 71 42 167.REKRUTACJA DO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - PRZYPOMINAMY O ZBLIŻAJĄCYM SIĘ TERMIENIE ZAKOŃCZENIA PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW
2021.03.24PRACA URZĘDU MIEJSKIEGO OD 23 MARCA 2021 R.
2021.03.23W trosce o bezpieczeństwo Państwa i pracowników Urząd Miejski w Makowie Mazowieckim zawiesza aż do odwołania obsługę interesantów w kontakcie bezpośrednim. Prosimy o kontakt telefoniczny (29 71 71 002), za pośrednictwem poczty elektronicznej (urzad@makowmazowiecki.pl) lub załatwianie spraw przez ePUAP.
W sytuacjach wyjątkowych wnioski, pisma, wypełnione formularze itp. należy składać w skrzynce pocztowej znajdującej się na budynku Urzędu. Osobisty odbiór dokumentów będzie możliwy w terminie wcześniej umówionym telefonicznie z właściwym pracownikiem.
SPRAWDŹ JAKIE BĘDĄ PYTANIA W NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM 2021 R.
2021.03.23Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) odpowiedzą na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. Udzielone odpowiedzi będą bezwzględnie chronione tajemnicą statystyczną.
Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich i będzie podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych: https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/
Wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/
Warto zapoznać się z formularzem jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą).
Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.
Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza! To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021.
Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom.
Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.